Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hříšný tanec

26. 6. 2007

Píše se rok 1963 a Frances "Baby" Houseman (Jennifer Grey) se ospalým tempem blíží k letnímu hotelu pana Kellermana. Tyhle rodinné dovolené umí být patřičně nudné, zvlášť pokud je vám sedmnáct a místo toho, abyste někdě objevoval(a) svět, musíte poslouchat svou starší, tak trochu dutou sestru. Hotel je plný dospěláků a tak se nezkušená a naivní Baby snaží zabavit jak to jen jde, třeba lekcemi tance, které vede mužný Johnny Castle (Patrick Swayze)...

Připadám si trochu hloupě, když ťukám do počítače premisu, kterou zná odshora dolů zřejmě každý filmový fanda. Hříšný tanec je provařená klasika, poskládaná podobně jako její pokračování (nebo spíš remake) z více i méně pravdivých historek. První film je založen na vzpomínkách Eleanor Bergstein, která podobně jako Baby obrážela s rodiči letní hotely, až potkala toho pravého. Johnny Castle naučil Baby nejen tancovat, s ním pochopila jak to v životě chodí. On se na oplátku naučil, že ne všichni zbohatlíci jsou špatní a že některým lidem se vyplatí věřit. Moralita je v Hříšném tanci možná až příliš silná a ráda zabrousí do těžko uvěřitelných situací (číšníci ve finále ovládnou hotel svým hříšným tancem a vynutí si tak změnu celé řady interních hotelových pravidel), ale ono je to stejně fuk, protože film stojí na onom kouzlu první lásky, nevyzpytatelných životních cestách a samozřejmě parádních tanečních číslech.

Nebudeme si namlouvat,že je Hříšný tanec nějakou celuloidovou bombou. Je kultovní, ale to nutně neznamená příslib objektivních kvalit. Film nahání body především díky skvěle poskládanému soundtracku (i když těch bylo v 80. letech nemálo) a energií nabitým tanečním scénám, ať už jde o tréninky nebo účast na soutěži, kde Baby zaskočí za indisponovanou Johnnyho kamarádku. V těchto momentech není těžké vidět, proč se z filmu stala taková kultovka, občas nazývaná jako "Star Wars pro dívky". Většina fanoušků se přirozeně rekrutuje z něžnější půlky lidstva a dovedou se na film koukat i podesáté se stejným zaujetím. Jistě takové filmy znáte i vy - máte je odkoukané i pozpátku, víte co se stane v následující vteřině, ale přesto si to náramně užíváte, dokonce se i těšíte na některé scény. Přesně o tomhle je i Hříšný tanec, takže možná už konečně chápete, proč si jednou za půl roku, kdy film uvede některá z televizí, musíte protrpět hodinku a půl na pohovce, hned vedle kapesníčků a vaší drahé polovičky, která vám drtí ruku, protože se bojí, že to tentokrát dopadne jinak.

Nesnažím se těmhle divákům vysmívat, naopak obdivuji režiséra Emila Ardolina (Sestra v akci) s jakou přesností dovedl svůj film namířit na ty správné diváky. Natočil veskrze průměrnou romantickou komedii (navíc s neznámými herci, Patrick Swayze a Jennifer Grey byli vybráni spíš pro své taneční nadání, rodiče obou jsou mimochodem tanečními choreografy), kterou drží po hromadě jen spousta klišé (tehdy v osmdesátých letech se to ještě nepovažovalo za zločin :) a hudební vypalovačky, co zrovna poletovaly na vrcholech hitparád. Nedá se říct, že by to nikoho předtím nenapadlo (Flashdance vznikl tři roky před Hříšným tancem), ale prostě to opět fungovalo. Možná má v sobě ten film nějaké nepopsatelné kouzlo, které okoralé cynické duše recenzentů nevidí. Proto je Hříšný tanec i sedmnáct let po svém uvedení považován za vypočítavou podřadnou moralitku a jeho druhý díl na tom nebude jinak (to je možná pro tvůrce dvojky pocta :), ale podobné snahy pisálků napříč Zeměkoulí nesráží dopad tohohle kultu na české návštěvníky videopůjčoven a televizní maniaky, kteří mají i při stém sledování pořád stejně jiskřičky v očích. Nepatřím k nim, ale ve chvíli, kdy se rozjede hudba a Jennifer naběhne na zvedačku, přímo do Patrickovy náruče, musím chtě nechtě uznat, že tenhle film má něco do sebe.Hříšné DVD

Byli jste tímhle filmem postižení nebo chcete udělat radost příbuzným (kteří ovšem musejí ovládat angličtinu a vlastnit region-free přehrávač), zauvažujte o téhle verzi, která loni vyšla v Americe (region 1). Mezi příjemné záležitosti patří nejen remix zvuku do DTS, ale především druhý disk obsypaný bonusy. Máme tu úplně nový audiokomentář od členů štábu (původní verze obsahuje komentář od autorky předlohy Eleanor Bergstein), přivítání od Jennifer Grey a pak rozhovory, poctu režisérovi filmu (který v roce 1993 zemřel), hudební videa, trailery, textový komentář k filmu se spoustu zajímavostí a další vychytávky. Za patnáct dolarů to vůbec není špatné. Popřemýšlejte o tom, životnost vašich VHSek je omezená.

Na našem trhu vyšel Hříšný tanec pod hlavičkou Intersonicu. DVD obsahuje originální stopu i český dabing v Dolby Digital 5.1, v bonusech najdeme pouze kolekci trailerů. Skalní fanoušky jistě potěší, že dabing je původní, tak jak ho znají z televize a kazet. Za disk budete muset obětovat něco kolem šesti set korun.


Ze zákulisí aneb co jste možná nevěděli

Jennifer s Patrickem se mimo kamery dost nesnášeli. To se projevilo už u snímku Red Dawn (mimochodem první film v historii, který získal tehdy čerstvě zavedený PG-13 rating), kde spolu hráli a když její agent prozradil, že v jejím dalším filmu (Hříšném tanci) by měl Patrick hrát partnera její postavy, naštvala se a nechtěla ve filmu hrát. Všechno nakonec spravil Patrick, který s ní absolvoval dlouhý rozhovor a nakonec došlo ke shodě. I tak se na place občas dost křičelo, před kamery se však prý oba herci chovali jako vyměnění a skutečně, jejich nevraživost není na plátně vůbec vidět.

Několik příliš hříšných scén bylo nakonec vystřiženo, aby se film vešel do PG-13 ratingu.

Ve filmu je hned několik původně nepovedených záběrů. Např. když Johnny trénuje s Baby a ta klopýtne. Stalo se to při dotáčkách, kdy už byli oba unavení a to klopýtnutí nebylo plánované. Režisér nakonec ale tenhle záběr použil.

Film se odehrával v létě 1963, ale natáčení se poněkud protáhlo a podzim zbarvil listy stromů do oranžova. Celý šťáb pak běhal se zelenými spreji a obarvoval listy zpátky do "letní" barvy. "Nikdy jsem neviděl nic divnějšího", prohlásil v jednom rozhovoru Patrick Swayze.

S podzimem přišel i pokles teplot, scény ve kterých Baby cvičí s Johnnym ve vodě, se natáčely za opravdové zimy a štáb stál kolem hrajícího páru navlečený v bundách a kabátech.

Patrick Swayze ve skutečnosti napsal a nazpíval jeden z hudebních hitů filmu - "She´s like a wind".

Ve druhém díle (který se odehrává v roce 1958, tj. pět let před prvním Hříšným tancem), má Patrick malou roličku tanečního instruktora (není ale zmíněno, zda se jedná o Johnnyho. Tvůrci by asi těžko vysvětlovali proč je o petadvacet let starší) a na hudbu z jedničky vystřihne kousek taneční choreografie, kterou si možná mnozí ještě pamatují z finálního tance, který Johnny a Baby tak dlouho nacvičovali.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

tanec

(jája, 14. 5. 2012 19:28)

KDYŽ JSEM VIDĚLA V OBOU FILMECH TANCOVANÍ JAK SE OBÍMMAJÍ,LÍBAJÍ A SPOUSTU JINÝCH VĚCÍ.......PŘIVEDLO MĚ TO NA TANCOVÁNÍ A OD TÉ DOBY TANČÍM YÁVODNĚ LANCKOAMERICKÉ TANCE.JE TO FAKT HEYKÉ

--------------

(anonymka, 20. 6. 2008 13:53)

ÁCH JO DEJTE SEM HŘÍŠNÝ TANEC 2 POSTAVY !!! PAK TO BUDE LEPŠÍ

film

(N&psi-nero.estranky.cz, 27. 5. 2008 15:54)

super filmeček !!!!

ahoj Simča

(Franci, 24. 3. 2008 21:14)

Ahoj Simča, ak si autorka tohoto textu, rád by som ťa mal medzi redaktormi na našom webe o filmoch. Mozes mi prosim napisat? kontakt na mna je: film(zavinac)n-games.eu

jjjjjjjjj

(Ivka, 12. 2. 2008 16:19)

jj dobry ale mohklo by toho bejt vic ale jinak supr....jjjj...=D

hříšný tanec

(terka praha, 1. 2. 2008 22:31)

hříšný tanec je supr mam cd advd

ahoj naty

(hana, 1. 1. 2008 16:37)

kde jsi ti píčo